Субота, 04.04.2020, 02:17Вітаю Вас Гість | RSS

Головна » 2011 » Березень » 31 » Запровадження підсумкових контрольних робіт в 5-8 класах: якість освіти чи бізнес?
Запровадження підсумкових контрольних робіт: якість освіти чи бізнес?
За два місяці до завершення навчального року Міністерство освіти і науки розродилося новою ініціативою: запровадження підсумкових контрольних робіт у 5-8 класах загальноосвітніх навчальних закладів

Офіційна мета акції - визначення рівня засвоєння матеріалу відповідно до нинішнього Державного стандарту базової загальної середньої освіти і його оновлення. Проте докладніше ознайомлення з черговою ініціативою головного освітнього відомства країни наводить на зовсім інші думки.

Річ у тому, що варіанти завдань підсумкових контрольних робіт школи можуть добирати тільки за визначеними міносвіти посібниками. У відповідному листі цього відомства зазначено, якими саме посібниками повинні користуватися вчителі: видавничої групи "Основи", "Літери ЛТД" і видавництва "Ранок".

Звісно, у школах виник ажіотаж навколо купівлі зазначених посібників. При цьому з’ясувалося, що всі книжки друкуються у видавництві "Ранок". Орієнтовна ціна одного посібника – 15 гривень. Школи зможуть отримати безкоштовно лише примірники для вчителів.

Прості підрахунки дозволяють говорити про грандіозний бізнес-проект. В Україні у 5-8 класах навчається по 300-400 тисяч дітей у кожній паралелі.

Зрозуміло, що всі учні цих посібників не купуватимуть. Тому уявімо, що з метою підготовки до підсумкових контрольних книжки придбають бодай по 200 тисяч учнів із кожної паралелі цих класів, - у масштабах України це близько 800 тисяч учнів. По чотири збірники, - адже контрольні роботи проводять із чотирьох предметів. По 15 гривень кожен. Підрахунок простий: 800 000 х 4 х 15 = 48 000 000 грн.

Слід зазначити, що у видавництві з частини предметів підготовлено також збірники розв’язків до завдань, орієнтовно – ще по 10 грн. Неважко полічити й ці додаткові надходження.

Цікаво, який відсоток від зазначеного проекту отримає основний його ініціатор - керівництво профільного міністерства?

Насправді ця оборудка не має нічого спільного з підготовкою до оновлення Державних стандартів. Наприкінці навчального року в 5-8 класах учителі завжди проводили підсумкові контрольні роботи. Проте вперше (при цьому керівництві Міносвіти) вони "прив’язані" до конкретних виданих посібників.

У цих посібниках вміщено від 15 до понад 30 варіантів тестів, і пропонується роздавати учням різні варіанти. Не передбачено й однакових процедур проведення оцінювання, отож їх характер залежатиме від рівня вимогливості вчителів до своїх учнів. Оскільки ж різні варіанти тестів та різні процедури проведення контрольних у різних школах роблять некоректним порівняння їх результатів, вважати ці контрольні роботи об’єктивною оцінкою якості освіти не можна.

А підготовка до оновлення Державних стандартів мала б відбуватися зовсім в інший спосіб: шляхом моніторингових досліджень навчальних досягнень, які можна провести лише на репрезентативній вибірці учнів, а також аналізу результатів українських учнів у міжнародному дослідженні природничо-математичної освіти TIMSS, де ми опинилися нижче від середнього результату серед 48 країн.

То що ж переважає в цьому почині профільного міністерства - турбота про якість освіти дітей чи бізнес на їх батьках?

Автор: Лілія Гриневич

За матеріалами: Дзеркало тижня. Україна
Дата публікації: 28.03.2011
Категорія: Новини в сфері Освіти | Переглядів: 472 | Додав: andreyshanta | Рейтинг: 0.0/0