Робота з Ромами в центрі уваги...
25 березня на базі Концівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів відбулося засідання районного методичного об’єднання вчителів історії шкіл Ужгородського району (голова м\о вчитель вищої категорії, старший вчитель Шимоня Н.М.). У роботі м\о взяла участь в.о. зав. методичним кабінетом відділу освіти Ужгородської райдержадміністрації Сабовчик В.М.
Матеріали до районного методичного об’єднання істориків району готували вчителі, які викладають історію в класах з угорською мовою навчання: Даруда Б.В., при підтримці молодого педагога, Ченгері С.С.
Даруда Б.В. організувала виставку методичної літератури, виступ та матеріали до презентації «Про навчання ромської молоді в загальноосвітньому навчальному закладі», а також - виставку картин юного ромського художника Товта Джона; залучила подарункові екземпляри книг молодого ромського письменника Миколи Бурмек-Дюрі («Щоденник молодого рома-мандрівника», «Мама казали правду»); виступ-сюрприз саксафоніста Пап Едуарда (внука відомого ромського музиканта), які порадували педагогів шкіл району своєю творчістю.
Ченгері С.С. супроводжував технічне забезпечення проведення засідання м\о, за що присутні висловили їм щиру вдячність.
Відкрила засідання директор школи Лужецька Н.В., яка презентувала присутнім історію Концівського загальноосвітнього навчального закладу І-ІІІ ст., в якому навчаються дітки в паралельних класах з українською та угорською мовами. Директор школи інформувала присутніх про стан навчально-виховної роботи зі школярами з місцевого ромського поселення в класах з угорською мовою навчання. У складних соціальних умовах табору проживають понад п’ятсот жителів, діти яких із-за бурлакування допускають пропуски навчальних занять. Аналіз показує, що з кожним роком кількість діток в угорськомовних класах збільшується, але в силу різних причин їх мотивація до здобуття освіти бажає покращення.
Крім педагогів шкіл району, адміністрації Концівської ЗОШ І-ІІІ ступенів та відповідального представника відділу освіти, у засіданні взяли участь лідери ромських громад області Аладар Пап, Віллі Пап та молоді представники ромської інтелігенції: юридичний консультант РЦЗ Виноградівського району, письменник Микола Букмек-Дюрі, молодий художник, який успішно закінчив Ужгородський коледж мистецтв, Товт Джон, та музикант Пап Едуард - внук легендарного ромського керівника Пап-Джаз оркестру.
Гості взяли активну участь у обговоренні проблем навчання та здобуття освіти ромської молоді. Причиною багатьох проблем підготовки до здобуття професії є ранні шлюби і несистематичне відвідування занять учнями-рома. Ці питання звучали у виступі вчительки історії Даруди Беатрікс Василівни, яка відмітила певні досягнення учнів при дотриманні санітарно-гігієнічних вимог перебування в колективі та засвоєння ними історичних переказів і легенд, (Беата Василівна працює вчителем історії та класним керівником 4 класу з угорською мовою навчання). Вчителі-колеги з населених пунктів, в яких компактно проживають рома, ділилися досвідом роботи з ромськими дітками як молодщої так і середньої вікової категорії школярів. Нажаль, до завершення повної середньої освіти доходять поодинокі учні.
Педагог-організатор Концівської ЗОШ І-ІІІ ст, Федорова О.В., яка розпочинала реалізацію проекту соціальної адаптації діток-рома до умов навчання в багатонаціональному Концівському загальноосвітньому навчальному закладі (з метою забезпечення доступу до здобуття обов’язкової загальної середньої освіти всіх діток) відмітила необхідність активної роботи по просвіті батьків та підвищення як внутрішньої так і зовнішньої мотивації до навчання, здобуття освіти та професії молодих рома.
Без підтримки ромської інтелігенції (яка повинна стати взірцем для наслідування) та органів місцевого самоврядування школі важко справитися з питанням просвіти батьківської громадськості, щоб забезпечити мотивацію ромських сімей до систематичного відвідування занять у школі кожної ромської дитини.
Ознайомлення школярів з історією успішних рома також спонукатиме молодь до здобуття освіти та професії. Адже ранні шлюби, народження дітей у 12-14 років - це шлях до ще більшої бідності, бо молоді батьки не мають ні освіти, ні професії, ні роботи. Необхідно переймати кращий досвід у інших країнах, наприклад в Македонії, де вирішено проблему відвідування школи дітками-рома Суспільство не повинно залишати школу наодинці з цими проблемами.
Виступили вчителі історії Середнянської, Р.Комарівської, Сюртівської загальноосвітніх шкіл, які обмінялися досвідом, як активізувати навчальну діяльність діток, що проживають у важких соціальних умовах сільських ромських поселень.
Виступаючі гості-рома, які здобули освіту та професію (юриста, художника і музиканта) висловили бажання бути більш затребуваними суспільством, бо і вони на даний час ще не всі мають надійне і стабільне джерело доходів, незважаючи на освіту та професію.
На завершення засідання Сабовчик В.М. відмітила важливість для всіх навчальних закладів в мікрорайоні яких розміщені ромські поселення, питань, які розглядалися сьогодні. Підкреслила, що соціальні негаразди є в багатьох сім’ях, але це не повинно відволікати діток від здобуття освіти. Педагогічні колективи тільки спільними зусиллями з органами місцевого самоврядування, батьківської громадськості, ромської інтелігенції зможуть вирішити проблеми здобуття освіти та професії молодими рома.
Присутні висловили надію, що в умовах реалізації завдань нової української школи питання внутрішньої та зовнішньої мотивації до здобуття освіти та професійної підготовки буде вирішено як на рівні сім’ї так і на рівні суспільства.
Приємним сюрпризом для присутніх став виступ саксафоніста Пап Едуарда, а також подарункові екземпляри ромської міні-бібліотечки молодого ромського автора Миколи Букмек-Дюрі, який чудово презентував себе на цій зустрічі.
Сабовчик В.М. відмітила важливість винесення на районне засідання м\о вчителів історії такого важливого питання, як робота з дітьми-рома в багатонаціональній школі.
|