Вівторок, 19.03.2024, 05:43Вітаю Вас Гість | RSS
Концівський ліцей
 з українською та угорською мовами викладання
Меню сайту
Пошук
Кнопка сайту

[ Отримати код:]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 188
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Вхід на сайт
Календар свят
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Архів записів
Географія сайту
Потрібно знати!!!

Канікули:

Осінні: з 29.10 по 04.11
Зимові: з 29.12 по 13.01
Весняні: з по


Навчальний рік закінчується:

для 1-8-х та 10 класів -
для 9-х класів -
для 11-х класів -


ДПА:

для 4-х класів - з по
для 9-х класів - з по
для 11-х класів - з по


ЗНО:

з по

Погода!!

Історія села Концово


 

      

 


 

 

     Концово — село в Ужгородському районі Закарпатської області. В письмових джерелах відоме під назвою "Koncháza". Можливо, назву село отримало від його власника Конца. Поселення виникло в XIII або в першій половині XIV ст.

 

       Село перебувало у власності родини Конц до другої половини XVI ст., коли перейшло у власність Невицького домену Другетів. В 1427 році залежні селяни Концова були оподатковані від 8 порт (окрім господарства кенийза). На 1599 рік у селі нараховувалось 19 кріпацьких господарств, що дозволяло вважати Концовим селом середньої величини. На початку XVIII ст. в селі облікувалось 18 залежних селянських господарств. Джерела XVIII ст. вважають Концово мадярським селом.

 

(Із виступу екскурсоводів шкільного музею-світлиці, призерів  диплому ІІІ ступеня обласного конкурсу 2015-2016 н.р. Ісмайлової Олександри, Ковтан Діани (керівник Федорова О.В.)

Моє село цікаве тим, що…

У селі Концово  дружньо проживають півтора тисячі жителів різних національностей: українців, угорців, словаків, росіян, поляків, румун…На окраїні села розкинулось велике ромське поселення. Вихованці школи та їх батьки  із задоволенням ознайомлюються з історією виникнення та заселення мальовничого куточка Ужгородщини, яке стало рідним для всіх жителів, що принесли з собою багатонаціональне культурне розмаїття.

Перші спогади про наше село знаходимо в архівах ХІУ століття як поселення  Кецефелде, що в 1415 році належало сім»ї Концгаз і виникла в другій половині ХІІІ століття або в першій половині ХІУ століття.  Спливали роки, минали десятиліття, а з ними розвивалося поселення  села Кецефелде. Заможна сім»я  Концгаз  сприяла розширенню сільських меж. У 1555 році в Кецефелде нараховувалось чотири дворогосподарства.

 Колесо історії і розвитку села  виявило його нових власників: сім’ї Санісло, Гергель, Хомокай, Берчені. Від сім’ї Хомокай на схід від села Кецефелде, що з часом стало називатися за прізвищем його першого власника, Концгаз, закріпилася власна назва ще одного села, Холмок, очевидно за прізвищем одного з пізніших співвласників села Концгаз, Хомокай. (історичні факти про нових власників села віднайдено першим керівником шкільного музею-світлиці, паспортизованого в 2005 році, Теслович А.І.)

З розвитком села  Концгаз  розвивалися і сільські звичаї та обряди, виникали перші соціально-культурні центри: школа і церква.

Село Концгаз вважалося угорськомовним, бо більшість населення села становили угорці, а поруч з ними проживали румуни, українці, словаки, росіяни, узбеки, євреї, рома, які утворювали міжнаціональні родини.

Жителі села в основному займалися сільським господарством, тваринництвом, ткацтвом – були гарними заможними газдами. Династії сімей, які творили історію села і їхні нащадки проживають в селі Концово і зараз: Рего, Нодь, Кіш, Боднар, Ормош, Ловас, Товт. Про це ми дізналися зі спогадів старожительки села Нодь-Рего Маргарети.

Юні краєзнавці школи простежили історію життя та родовідного дерева нашої довгожительки Рего Маргарети від її весілля з 1953 року і до сьогодення цієї дружньої працьовитої родини. У 1953 році в село Концово приїхала велика родина Куклишина П.Ю.  (спогади записали  юні краєзнавці під керівництвом Андрейчик М.В.). 

Династія української родини Куклишинів зараз відома спеціалістами в різних галузях народного господарства села Концово: юрист, лікар, бухгалтер-економіст, водій-тракторист, електрик, депутати с\р тощо.

Сьогодні в селі проживає біля 1500 жителів, Концівську загальноосвітню школу відвідують понад 200 учнів – дітей жителів Концова та навколишніх сіл. 

Поряд зі школою, зданою в експлуатацію в 1990-му році (будівля школи нагадує замок) 

розміщена привітна двоповерхова будівля сучасного  дитячого садочка на  55 місць, сільська амбулаторія сімейної медицини, будинок побуту, магазини. Економіку села збагачують ПП «Ватра», «Закарпатфрукт», ПП по виготовленню меблів, наданню ритуальних послуг, обробки металу  тощо…

Духовні цінності села прикрашують храми різних конфесій, які населяють полікультурне середовище Концова: Римо-католицький храм у центрі села, у східній частині села Храм греко-католицького обряду, при в’їзді села видніється велика нова будівля православного Храму. У ромському поселенні в східній частині села є римо-католицька Церква, а також Церква «Живого Бога» християн п’ятидесятників.

У шкільному музеї-світлиці

Виступ учнів Концівської школи на день села Холмок та Концово

 

Із архівних матеріалів та історичних джерел:

У письмових джерелах с. Концово відоме під назвою «Konchaza» від його власника Конца.

Поселення виникла в ХІІІ столітті або в першій половині ХІУ століття, коли перейшло у власність Невицького домену Другетів.

У 1427 році заможні селяни с. Концово були оподатковані «від 8 порт», крім господарства Кенийз. На 1500 рік у селі нараховувалося 10 кріпацьких родин, що дозволяло віднести Концово до  сіл середньої величини.. На початку ХУІІІ століття в селі облікувалося 18 залежних селянських господарств.

Історичні джерела ХУІІІ століття вважали Концово мадярським селом.

Другети – угорський магнатський рід французького походження, які в ХІУ столітті переселилися до Угорщини з італійського міста Неаполь. З кінця ХУ століття Другети володіли маєтками в м. Ужгороді та прилеглими до міста селами Концово і Невицьке.

За посиланням на історичні інтернетвидання, Другети  відігравали помітну роль у військово-політичному житті угорського королівства, а згодом у державі Гасбургів: Філіпп Другет 1327 р, Янош Другет 1337 р, Жигмонд Другет 1684.

Ми знайшли в інтернетвиданнях цікаві факти співзвучності ще трьох назв сільських поселень «Концово» на території Хорватії та Конаковського району Тверської області, а також  на Північний захід 94 км від Підмосков’я «деревня Концово» та Кунцево.

Матеріали доповнювала і обробила педагог-організатор О.В.Федорова. 

 

Наша адреса
КОНЦІВСЬКИЙ ЛІЦЕЙ ХОЛМКІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ 
УЖГОРОДСЬКОГО РАЙОНУ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ 
НАША АДРЕСА: Закарпатська область, Ужгородський район, с.Концово, вул. Миру, 161

E-MAIL:

koncivska-zos@meta.ua

тел.: (0312)727-054

skype:konchaziiskola


Категорії розділу
Накази [143]
Новини в сфері Освіти [24]
Цікаві статті [142]
Оголошення [72]
Нова українська школа 2022-2023 [0]
Нова українська школа 2020 - 2021 [17]
Нова українська школа 2019 - 2020 [13]
Нова українська школа 2018 - 2019 [58]
Інклюзивне навчання [8]
Національно-патріотичне виховання [69]
Виховна робота [316]
Екологічне виховання [17]
Військово-патріотичній гра «Сокіл» (Джура) [17]
БЖД учасників осітнього процесу [20]
Навчальна робота [29]
Протидія булінгу [17]
Гурткова робота [20]
Робота психолога [12]
Співпраця з садочками [5]
Все буде Україна [29]

Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Друзі сайту
Енциклопедії
  • Teксти пісень
  • Українська мова
  • Літературна
  • Українського козацтва
  • З фізики
  • Кругосвіт
  • Дитяча "ФОЛІО"
  • Снів
  • Квітів
  • Лікарські рослини
  • Офіційні сайти