ДЕНЬ СОБОРНОСТІ – СВЯТО ЄДНАННЯ УКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ
Відзначення Дня Соборності України та 72-ї річниці утворення Закарпатської області у складі України - свято, яке відзначають щороку 22 січня в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки. Далекий 1919 рік… У цей день прийнято також згадувати іншу подію, яка відбулась рівно на рік раніше 22 січня 1918 р. – прийняття IV Універсалу УЦР, яким проголошувалася повна незалежність УНР. На виконання розпорядження голови Ужгородської районної державної адміністрації від 30.12.2016 № 612 з метою зміцнення єдності народу навколо ідеї соборної Української держави, виховання патріотизму та духовності українського народу в Концівській загальноосвітній школі відбулося урочисте відзначення цих видатних для нашої Батьківщини історичних подій .
Свято в школі відкрила директор школи Наталія Василівна Лужецька, продовжила - заступник директора з виховної роботи Андрейчик Марія Василівна. Вона ознайомила учнів з гостями урочистостей: головою сільської ради села Холмок Т.Ю. Вачиля, депутатом сільради. сільради. Холмок Г.П.Юрець, головою обласної управи Союзу українок Закарпаття О.В.Федоровою.
19 січня 2018 р. Зворушливим моментом відкриття цього величного свята стала оголошена в такт ударів маленьких сердець Хвилина мовчання пам'яті загиблих героїв Небесної Сотні та воїнів – героїв, які загинули в бойових діях на сході України .
22 січня 2018 року зранку оголошена година історичної пам´яті «Єднаймося, брати мої… » в ході якої проведено Акцію « Не згасне Свічка Пам´яті ». Найактивнішу участь в Акції взяли учні старших класів, юні краєзнавці. Шкільну молодь познайомила з життєвою історією героїчного шляху романтика української –національної ідеї, доктора- юриста Миколи Михайловича Бандусяка –репресованого за українську національну ідею, нагородженого відзнакою Президента України Орденом «За заслуги ІІІ ступеня». Федорова О.В. Було зачитано також спогади із книги професора Оксани Ганич про наймолодшого посла Першого Сойму Карпатської України в Хусті 1939 року, Миколу Мандзюка; « Навіки з Україною!» - звучав багатоголосий заклик патріотів тоді, сьогодні і звучатиме завжди.. Продовжила розповідь про історичні передумови Величного свята єднання українського народу різних регіонів голова районного методичного об’єднання вчителів історії та правознавства Шимоня Н.М.
Офіційно в Україні День Соборності відзначають з 1999 року. Свято встановлено в Україні «…враховуючи велике політичне та історичне значення об'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворенням єдиної (соборної) української держави…» згідно з Указом Президента України «Про День соборності України» від 21 січня 1999 року № 42/99.
Ідея соборності бере свій початок від об'єднання давньоруських земель навколо князівського престолу в Києві, а її філософське коріння сягає часів Візантії. Протягом віків її практичним втіленням займались українські гетьмани: Іван Мазепа, Петро Дорошенко, Пилип Орлик. У XVIII — початку ХХ ст., коли українські землі були поділені між сусідніми державами: Польщею, Московією, Румунією, Австро-Угорщиною . Ця ідея знайшла своє відображення у працях найкращих вітчизняних мислителів, оскільки для боротьби за свої національні інтересиУкраїні була вкрай важлива територіальна єдність.
22 січня 1939-го було вперше за 20 років урочисто відзначено на офіційному рівні свято Соборності. Відбулося це в КарпатськійУкраїні (м. Хуст), на той час – автономній республіці Чехословаччини. Це був чудовий привід нагадати закарпатцям про волю, висловлену на з’їзді Всенародних зборів українців у Хусті 21 січня 1919-го про приєднання Закарпаття до Української Народної Республіки зі столицею у Києві, і легітимізувати тим самим свою програму побудови Української держави. «Багатоетнічне Закарпаття: гуцули, бойки, лемки з´їхалися звідусіль: Рахівщина,Хустщина, Волівеччина, Севлющина, навіть із далекої Ужанщини та Середнянщини... Це ж річниця української соборності, велике свято! Під синьо-жовтими прапорами маршують із різних напрямків…Біля тридцять тисяч учасників зійшлося з цілої Карпатської України. Це найбільші збори, які я під цими зеленими Карпатами бачив за останнє двадцятиріччя. Колись просвітянські збори в Ужгороді були справді величавими, але сьогоднішні збори — рекорд. Десь біля одинадцятої години після Богослужіння сформувався величезний похід, замайоріли сотні прапорів, і ми перейшли з площі Волошина на головну вулицю. Оркестри заграли українські походові пісні. Старинний хустський замок ще не бачив такого величавого всенародного здвигу! Три години тривав похід вулицями нашої столиці, і аж біля чотирнадцятої години розпочались святочні збори на площі».— так згадує події минулих літ письменник і журналіст Василь Ґренджа-Донський.
Символічно, що Закарпаття вписало й наступну сторінку в історію Дня Соборності України: у 1946 році саме 22 січня Верховна Рада УРСР включила Закарпаття до складу УРСР.
Століттями роз’єднаний український народ визволився з неволі — Наддніпрянщина вийшла з Російської, а Західна Україна — з Австро-Угорської імперії — і возз'єднався на своїй землі в єдиній Українській державі. Хай буде мир на нашій благословенній землі, Хай єднається український народ в єдиній могутній економічно розквітаючій державі. Слава Україні!
“Не сваріться, жийте в згоді:
Тільки мир збере усе.
А незгода, наче вітер,
Все по полю рознесе.
Як не будете всі разом
Йти до спільної мети,
Ви, державу зруйнувавши,
Подастеся у світи…»
Ви розгубите ту землю,
Що придбали вам батьки,
І тинятиметесь всюди,
Як вигнанці й жебраки»
(Олександр Олесь «Княжа Україна. Ярослав Мудрий»)
|