Кір - небезпечне вірусне захворювання
Кір вважається небезпечним вірусним захворюванням з інкубаційним періодом від 7 до 17 днів. Вірус розповсюджується, коли у людини з’являються перші ознаки захворювання. Потрібно бути дуже обережним, оскільки він передається при будь-якому тісному контакті з хворим. Заразитися можна навіть при звичайній розмові і, тим більше, якщо хворий чхає або кашляє поруч.
Через швидке поширення інфекції повітрям, можна захворіти і перебуваючи в сусідніх приміщеннях.
Симптоми захворювання
Симптоми у дітей і дорослих схожі та яскраво виражені. Все починається з порушення сну, загального нездужання та втрати апетиту. Незадовго після цього також додається сухий кашель, нежить і підвищується температура, у дорослих – до 40 градусів. Ще одним неприємним симптомом для дорослих стане збільшення лімфатичних шийних вузлів.
Через 3-5 днів самопочуття хворого поліпшується, але вже через добу температура повертається. А разом із нею з’являється висип з червоних цяток, набрякає обличчя.У цей період також посилюється нежить і кашель. У , оскільки він передається при будь-якому тісному контакті з хворим. Заразитися можна навіть при звичайній розмові і, тим більше, якщо хворий чхає або кашляє поруч.
Через швидке поширення інфекції повітрям, можна захворіти і перебуваючи в сусідніх приміщеннях, У деяких хворих спостерігається посилення головного болю, аж до втрати свідомості.
Кір вважається небезпечним вірусним захворюванням з інкубаційним періодом від 7 до 17 днів. Вірус розповсюджується, коли у людини з’являються перші ознаки захворювання. Потрібно бути дуже обережним
Як передається кір і чим він небезпечний
Кір передається повітряно-крапельним шляхом, вірус кору виділяється хворим в зовнішнє середовище під час кашлю, чхання або тісного особистого контакту. В повітрі або на заражених поверхнях вірус залишається активним протягом двох годин. Хвора на кір людина є джерелом зараження з останніх двох днів інкубаційного періоду (триває 8-14 днів, рідко до 17 днів) до четвертого дня після появи висипань. З 5-го дня після появи висипань людина вважається незаразною. Бувають також випадки зараження плоду через плаценту від хворої матері. Сприйнятливість до кору дуже висока – це одне з найбільш заразних захворювань.
Спалахи кору досить прогнозовані і спостерігаються кожні п'ять-шість років/ Зараз маємо циклічний підйом захворюваності" – твердить головний дитячий імунолог Києва Федір Лапій).
Найважче кір переносять діти до п'яти років і дорослі, що не були вакциновані і не перехворіли на кір в дитинстві. Серед можливих ускладнень кору – отит, пневмонія, енцефаліт, важка діарея і зневоднення, гепатит і навіть сліпота. Особливо небезпечним є захворювання на кір при вагітності – хвороба може спровокувати викидень або патологію у плода.
Симптоми і профілактика кору
Першим симптомом кору є сильне підвищення температури (іноді до 40 градусів). Воно настає через 10-12 днів після зараження і триває 4-7 днів. У хворих спостерігається чхання, кашель, почервоніння очей, сльозотеча і світлобоязнь, запалення горла, діарея, а також маленькі білі цятки на внутрішній поверхні щік. На 4-5 день хвороби з'являється характерний для кору висип, він складається з дрібних папул, оточених плямою і схильних до злиття. Спочатку висип з'являється на обличчі, шиї і за вухами, на наступний день – на тулубі, і потім – на кінцівках. Висип залишається на шкірі 5-6 днів.
Для дітей найефективнішим засобом проти кору є вакцинація. Її потрібно робити двічі: в 6 років і 12 місяців. Ті, хто пройшов вакцинацію, отримують імунітет на багато років. Імунітет на все життя з'являється і у перехворілих на кір.
В інтернетвиданнях знаходимо рекомендації як запобігти ускладненням: При кору призначають симптоматичне лікування, специфічного лікування не існує. Використовують відхаркувальні і протизапальні засоби для полегшення запалення дихальних шляхів і щоб збити температуру. При коньюктивіті призначають краплі. Антибіотики також можуть застосовувати в разі розвитку пневмонії та бактеріальних ускладненнях. Лікування найчастіше направлено на полегшення симптомів. Хворому стане краще вже через тиждень. Під час хвороби не потрібно дотримуватися певного раціону. Головне – вживати якомога більше рідини та уникати яскравого сонячного або штучного світла. Дорослим для профілактики рекомендують приймати вітамін А у великих дозах.
|