СПІВАЄМ СЛАВУ ТІЙ ПОДІЇ І ТЕПЕР, - лунає гасло до Дня Соборності України і відлунює відповідь учасників свята в Концівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів словами поезії: «Одна Батьківщина, бо двох не буває…».
«Одна Україна, незалежна моя Україна…»,- повторює Віра Турлакова, учениця 3 класу, яка приїхала до нас із мамою з далекого Краматорська. «Одна Україна, рідна, єдина», - цитує маленька українка зі сходу трошки з російським акцентом, але з сердечком, яке любить українську землю, гордиться українським походженням і ще дитячими образами змальовує нам Любов привезену зі Сходу України. Мама, до речі, вчителька Концівської ЗОШ І-ІІІ ступенів з вересня 2016 року, з гордістю демонструє малесеньку збірку з поезіями донечки. Щире дитяче слово про Батьківщину хвилювало кожного з насадже вона вилила свої почуття до рідної української землі.Читаємо її збірочку поезії і навертаються на очі сльози від почуття любові до цієї чарівної україночки зі Сходу та єднання з українцями різних регіонів.Знаковим був її виступ на святі…
На урочистій лінійці з нагоди Дня Соборності України та 71-річниці утворення Закарпатської області в складі України творча група читців ознайомила присутніх з подіями 22 січня далеких 1918-1919 років. Освячені святою пам’яттю багатьох поколінь борців за Незалежність України ці дні стали знаковими і в історії нашого краю. Уважно слухали присутні розповідь вчительки історії та правознавства Шимоні Н.М про події, що привели до підписання ІУ Універсалу, яким Українську Народну Республіку проголошено суверенною і незалежною державою і рівно через рік на Софіївській площі в Києві проголошено Акт соборності українських земель. «Віднині зливаються воєдино в одно віками відділені одна від одної частини України: Галичина, Буковина, Закарпаття і придністрянська Україна – в одну Велику Україну…для створення нероздільної, незалежної української держави на добро і щастя українського народу.» Тому 21 січня 1919 року у Хусті відбувся Всекарпатський конгрес делегати якого вирішили возз’єднати закарпатські землі у складі єдиної української держави. Символічний знак прагнення до єдності Лівобережної та Правобережної України відгукнувся у Карпатах утворенням Гуцульської Народної Республіки як українського державного утворення з центром у с.Ясіня на Рахівщині, на чолі з багатонаціональною Гуцульською Народною Радою під керівництвом Степана Клочуряка. Тут діяв загін народної самооборони. Тож кількамісячна історія українського державного утворення в Карпатах стала підґрунтям подальшої боротьби за приєднання до матері-України.
Згадали багатьох героїв Крутинської трагедії, Карпатської України, чиї мрії здійснилися в 1946 та 1990-х роках, коли 22 січня сотні тисяч українців утворили «живий ланцюг» від Києва до Львова на честь проголошення Акту Соборності.
Перед учнями та педагогами виступила сільська голова села Холмок, Тетяна Вачиля. Свято продовжували у актовій залі школи з програмою учнів 1-8 класів, юних аматорів шкільної сцени, «Ми молимось за нашу Соборну Україну» під керівництвом подружжя Ярослави Іванівни та Івана Дмитровича Рендер.
Учні 6-9 класів зацікавлено переглянули відеофільм «20 кроків до мрії», який демонстрував вчитель інформатики, Т.Л.Леврінц. Логічним продовженням тематичних заходів стала історична година в 1-8 класах «Всі ми діти Твої, неподільна Україно».
Учні 9-11 класів поглиблювали знання з історії рідного краю на конференції «Історичне значення проголошення Акту Злуки та Круглого столу «Закарпаття – земля української держави» (Шимоня Н.М.)
Завершили святкування Соборності українських земель конкурсом презентацій 24 січня під гаслом «71-й річниці утворення Закарпатської області присвячуємо».
Виступаючі, як учні так і педагоги та батьки відмітили, що в ході святкування всі значно збагатили свої знання про історичне минуле нашої держави і, в тому числі,Закарпаття, що сприяє формуванню національної самосвідомості школярів, розвитку їх пізнавальних інтересів, виховання патріотів рідної держави.
Педагог-організатор О.В.Федорова |